ÖZGEÇMİŞ

Mezzo Soprano Ezgi Saydam, İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü bitirdi. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan Prof. Yıldız Dağdelen ve Prof. Güzin Gürel ile çalışarak mezun oldu. Salzburg Mozarteum’da Prof. Hanna Ludwig ve Viyana’da Carol Byers ve James Pearson ile çalıştı. İstanbul Teknik Üniversitesi Dr. Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi “müzik yöneticiliği” bölümünde Master derecesini Ateş Orga ile tamamladı. Ezgi Saydam 2010 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarında ‘Sanatta Yeterlik’ Doktora çalışmasını tamamladı. Doktora tezini ‘Cumhuriyetten günümüze Mezzosoprano için yazılmış eserlerin incelenmesi ve karşılaştırılması’ üzerine yazdı - tez özet.

1995 yılında İstanbul Barok topluluğu ile Henry Purcell’in Dido ve Aeneas operasında rol aldı. Bu eserin İstanbul (Yıldız Sarayı) ve Kıbrıs (Bella-Pais, Othello Kalesi) turnelerine katıldı.

25. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde; İstanbul Oda Müziği Topluluğu ile L.V. Beethoven’in halk şarkılarını seslendirdi.

Ezgi Saydam 13 Ocak 1998de F. Schubert’in 200. doğum yılında ünlü piyanist Prof. Ergican Saydam eşliğinde Avusturya Kültür Enstitüsünde “Schubertiade” ile Baba-Kız duo olarak ilk profesyonel konserini yaptı.

R.Schumann’ın “Kadın Aşkı ve Hayatı”nı yorumladı. Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Avusturya ve İsviçre’de konserler verdi.

2000-2001 sezonunda Londra’da St. John’s Smith Square konser salonunda da L.V. Beethoven’ın İskoç Şarkılarını seslendirdi ve CD kaydını gerçekleştirdi. Aynı sezonda İstanbul’da Kamran İnce’;nin “In white” adlı eserinde yer aldı.

2001-2002 sezonunda İstanbul, Belçika, Almanya ve İsviçre’de konserler verdi. G. Mahler, M. De Falla ve R. Schumann’ın liedlerini yorumladı.

Özellikle opera repertuarında Mozart ve Rossini aryalarının yorumuyla dikkat çekti.

2002-2003 yılında çalışmalarına ve konserlerine Viyana’da devam etti. 2004 Şubat ayında Viyana, Köln, Münih, Basel, Brüksel ve İstanbul’u kapsayan bir konser turnesi gerçekleştirdi.

Sanatçı 2004 Mayıs’ında, Viyana’da W.A. Mozart’ın Cosi Fan Tutte operasında Dorabella rolünü oynadı. Eylül ayında ise İngiltere de Uluslararası Ripon Müzik Festivali’nde şef Janusz yönetimindeki Manchester Camerata orkestrası ve Leeds Filarmoni Korosu’nun eşlik ettiği Beethoven’ın 9. Senfonisini seslendirdi.


Aralık 2004 de İstanbul da Clara Schumann’ın liedleri’nin (Op.13 Sechs Lieder) Türkiye de ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. 2005 de Mısır’da Kahire ve İskenderiye operasında ardından Londra da konserlerine devam etti.

Çalışmalarına 20.yy repertuarı ile devam etti. Ankara ve İstanbul da CRR konser salonunda Britten, Barber, Rorem, Ravel, Granados ve Kurt Weill’ ın şarkılarını seslendirdi.

34. Uluslararası İstanbul Müzik Festivalinde piyanist Kamerhan Turan eşliğinde ‘Kadın Aşkı ve Hayatı’ temalı bir resital verdi. Aynı ismi taşıyan dağıtımı pb müzik-Emi tarafından yapılan ilk solo şarkı albümünü CD olarak yayınladı.

2007-2008 Sezonunda konserlerine devam eden Ezgi Saydam, Mart 2008 de Cemal Reşit Rey konser salonunda bir oda müziği konseri verdi. Programında Barok eserler, Antik opera aryaları, Ravel’in Madagaskar Şarkılarını seslendirdi.

29 Ekim 2008 de Brüksel Konservatuarına resital vermek üzere çağrıldı. Köln Bergisch Gladbach da Türk-Alman dostluk derneği - Integrationsrat - konserlerine katıldı. Eskişehir Senfoni Orkestrası ile Şef: Patrick Souillot yönetiminde 2010 için yeni yıl konserlerine solist olarak davet edildi.

Aralık 2010 da Altı nokta Körler Vakfı yararına Yeni Yıl Konseri verdi. Nisan 2011 de Köln-Bergisch Gladbach’a tekrar davet edildi. Mayıs 2011 de İstanbul Borusan Müzik Evi’nde Schubertiade konseri verdi. Gaziantep Büyük Şehir Belediyesi tarafından davet edilerek Gaziantep Ömer Ersoy Kültür Merkezi’nde bir şan resitali verdi. Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarın da 2012 için Yeni yıl konserine davet edildi.

Ezgi Saydam 9 Ekim 2013de doçentlik ünvanını aldı.