ÇALIŞTIĞI SANATÇILAR

ERMUKAN SAYDAM

Türkiye’ye dört müzisyen yetiştiren Saydam ailesinin üçüncüsü olan Ermukan Saydam 16 Mart 1927’de Kilis’te doğmuş, 5 yaşında İstanbul’da, Macar asıllı ünlü keman hocası Karl Berger’den (1894-1948) ders almaya başlamış, ancak babasının görevi nedeniyle Anadolu’nun çeşitli yerlerinde oturmak zorunda kalmış bu dönemde Ağabeyi Keman Sanatçısı Erdoğan Saydam ile çalışmalarına devam etmiştir.

1944 yılında İstanbul Kabataş Erkek Lisesini bitirmiştir. İstanbul Belediye Konservatuarına ancak 17 yaşında, 1944’de girebilmiş; Semih Argeşo, Ali Sezin ile keman, Raşit Abed ile solfej ve armoni çalışmıştır.

Ayrıca, 1949-51 yılları arasında başkemancı Yetvart Margosyan’dan ders almıştır. 1951’de Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünü bitirmiş, felsefe eğitimi boyunca “İstanbul Belediye Senfoni Orkestrası” 2.kemanlarında çalışmıştır.

1953’de Almanya’da “Münih Devlet Müzik Yüksek Okulu”nda Prof. Karl Freund ve Prof. Kurt Stiehler’in öğrencisiyken armoni ve kontrpuan dersleri alarak 1957 yılında keman bölümünden mezun olmuştur. Ankara Devlet Operası Orkestrasında 2.kemanlarda, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası bünyesinde 1.kemanlarda hem sanatçı olarak, hem de orkestranın yönetim kurulunda yıllarca görev almış ve bir süre müdür yardımcılığında bulunmuştur.

1971–1977 yılları arasında “Yücelen Yaylı Çalgılar Dörtlüsü”nde 2.keman çalmış, Ankara Türk Filarmoni Deneği’nin Genel sekreterliğini ve yazı işleri müdürlüğünü yapmıştır. Sonraki senelerde Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümünde ders veren Saydam, emekli olduktan sonra 1992’de Almanya’ya yerleşmiştir.

1979’dan 1982’ye kadar “Bad Reichenhall Senfoni Orkestrası”nda 1.kemanlarda çalışmıştır.

1980-97 yılları arasında “Münih Neuried Müzik Okulu”nda keman öğretmenliği yapmış, 1981’den bu yana “Münih Unterschleissheim Müzik Okulu”nda; keman ve oda müziği derslerinin yanında piyano ve keman parçaları, şan ve piyano için parçalar bestelemeyi sürdürmektedir.