ÇALIŞTIĞI SANATÇILAR
ATEŞ ORGA

Bir dönem Surrey Üniversitesi’nde öğretim üyesi ve konser direktörü olarak çalışan Ateş Orga, öncesinde BBC’nin Müzik Dairesi’nde Sir William Glock’un yanında görev yapmıştır.

Çeşitli kitap ve makaleleri bulunan Orga (Beethoven ve Chopin biyografileri) babası İrfan Orga’nın 1950 yılında İngiltere’de yayımlanan Portrait of a Turkish Family kitabını elden geçirerek tekrar yayımlatmıştır (London & New York 1988).

Bu kitap Türkçe de dahil olmak üzere (Bir Türk Ailesi’nin Öyküsü - tercüme eden Arın Bayraktaroğlu) İspanyolca, Yunanca ve Hollandaca’ya tercüme edilmiştir. Orga aynı zamanda Andante, International Piano ve Cornucopia dergilerine düzenli olarak makale yazmakta, tanınmış bir kritik ve kayıt yapımcısı olarak da faaliyet göstermektedir.

2001 yılında 7. baskısı çıkan New Grove Dictionary of Music & Musicians’a da katkıda bulunmuştur. 1993 yılında Wigmore Hall’da Nikolai Demidenko için Piano Masterworks adı altında düzenlemiş olduğu konserlerden dolayı Kraliyet Filarmoni Derneği Ödülü’ne layık görülen Orga 2000 yılında Dr Erol Üçer Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde açılan Music Administration programının ilk koordinatörü olmuştu.

Orga çalışmalarına Londra'da devam etmektedir.