EZGİ SAYDAM - Mezzo soprano

Duyguların geniş skalası

"Ezgi Saydam ifadeli lied yorumu ile Staufen'deydi. Dinleyiciler olağanüstü bir lied akşamı yaşadılar. Babası tarafından eşlik edilen Ezgi Saydam yeteneğine uygun olarak inandırıcı bir yorum sundu... "

Sesteki dramatizm

"Berrak ve temiz soprano sesi, koyu rengi ile sıcaklık kazanıyordu. Sesi hem lirizmi hem de dramatizmi birlikte yaşıyordu. Söylemiş olduğu şarkılar onun sesinde ifadeli ve üstün bir canlılık kazanıyordu... "


Gelecek vadeden şarkıcı arkasında kalıcı bir etki bıraktı

"Mezzo renginde parlak bir soprano ses, volümlü parlak orta tonlar, pes seslerde güç kazanıyordu. Lied karakteristiğine yabancı da olsa dinleyiciyi Opera efektine davet ediyordu. Örnek gösterilen artikülasyon ve tekst hakimiyetiyle gelecek vadeden bir yorumcu ile karşılaştık... "

Allgauer Zeitung
08.02.2000Ezgi Saydam'ın Boğaziçi'nden gelen sarışın güçlü sesine kulak veriniz.

"Çok nadir görülmüştür ki; Sanki Osmanlı Sarayındaki bir davetten çıkıp gelmiş gibi bir ihtişamla seyircilerinin önünde diz çökerek onları selamladı.

Nefes tekniği ile en iyi şekilde desteklenen güzel ifade dışında lied şarkıcısının en önemli özelliği olan üst seviyede artikülasyon. Bununla beraber R.Schumann'ın "Kadın Aşkı ve Hayatı", yoğun duygu ağırlığı ile ama sahte dramatizme kaçmadan seslendirildi. "Ölüm ve Genç Kız" tezatlar taşıyan bir şan eseri olarak emin ve gustolu bir biçimde söylendi... "


Yoğun duygu

"G.Mahler'in "Nichtwiedersehen" ve E.Grieg'in "Ich Liebe Dich" ini yorumlarken entonasyon emniyeti ile etki bıraktı. Yoğun duygusu ve ölçülü nefesinin yanısıra parlak ve hacimli sesi ses organının orta tonlarında duyuluyordu... "


Genç, atraktif mezzo-soprano Ezgi Saydam

"Ezgi Saydam bir lied şarkıcısı olarak çok yetenekli ve hayret edilecek olgunlukta bir genç kuşak umudu olarak selamlandı..."

Pforzheimer Zeitung, Sebastian Glebenroth
15.02.2000


Genç mezzo soprano Ezgi Saydam

"Ezgi Saydam, bugün, "gelecek vadeden bir soprano" olarak tanımlanıyor; Alman gazetelerine göre "Berrak ve temiz bir soprano sesi. Şarkılar onun sesinde daha bir anlam kazanıyor "... Türk operacıları içinde örnek aldığı isimlerse Zehra Yıldız ve Leyla Gencer. Pavarotti'yi çok seviyor, çünkü kendi deyimiyle bugün Pavarotti'yi Türkiye'de bir ayakkabı boyacısı bile tanıyor... "

Yeni Binyıl, Derviş Şentekin
10.04.2000


Kültür

"Sclossberg konserlerinin elit dinleyicileri -Ezgi Saydam son verdiği konserde çok ilgi çektiği için- konseri merakla bekliyorlardı. Mezzo soprano Ezgi Saydam, babası eşliğinde, berrak ve ifade gücü yüksek sesi ile yeniden bütün beklentilerin üzerine çıktı... "

Allgauer Anzeigeblatt, Karin Von Grunwald
14.02.2002


Brüksel'de Türk sanatçılara ilgi

"Auditorium Kaufman'da düzenlenen "Kadın ve Klavye" günlerinde Ezgi Saydam ve eşlikçisi Youlia Zaitchkina ayakta alkışlandılar... "

Hürriyet (Brüksel), Yusuf Çınal
27.10.2002


Auditorium Kaufmann

"Ezgi Saydam, Schumann'ın "Fraunliebe und Leben" eserini büyük bir başarıyla yorumladı. Ezgi Saydam'ın duru sesi ve başarılı yorumu, eşlikçisi Youlia Zaitchkina'nın piyano ile bütünleşen performansı müzikseverlere olağanüstü bir gece yaşattı. Büyük bir beğeniyle izlenen iki genç ve başarılı kadın müzisyen, yoğun istek üzerine iki kez bis yaptılar... "

Anadolu Dergisi (Brüksel), Arzu Yücel Kömür
01.11.2002


Kırım Savaşı’nın müzikal cephesi

"Emre Aracı'nın yönettiği Londra Osmanlı Saray Müziği Akademisi'nin Savaş ve Barış: Kırım 1853-1856 CD'sinde, "müzikal cephe"nin bütün ayrıntılarını duyacak ve okuyacaksınız. Solistler; mezzo soprano Ezgi Saydam, kemancı Cihat Aşkın. Yapımcı Ateş Orga... "

Hürriyet, Doğan Hızlan
17.11.2002


Trajik Kraliçe

"Ezgi ve Ergican Saydam opera figürlerini yaşama geçirdiler. Ezgi Saydam kendini aştı; berrak sesi ve büyük modülasyon yeteneği ile opera aryalarını çok doğru bir stilde yorumladı. "

Allgauer Anzeigeblatt, Karin Von Grünvald
12.2.2004


Musikalische Reise von Deuschtland in die Türkei - Almanya’dan Türkiye’ye Müzik Yolculuğu

“Dinleyiciler dünyaca tanınmış, pek çok alanda başarılı Türk Mezzosoprano Ezgi Saydam’ın birinci sınıf ‘Şan Sunumu’na çok memnun kaldılar. Bu konser çeşit zenginliği ile Almanya’dan Türkiye ye bir müzik yolculuğu oluşturdu”

Kölner Wochen Spiegel
19.11.2012